Produkt szklany R&D i dostawca usług produkcyjnych
Skontaktuj się
FREE express international delivery + EASY returns
Szukaj
pl
aktualności
aktualności
aktualności

Cztery problemynapotkane w rozwoju przemysłu szklarskiego

October 21st at 3:42pm

1. Szybki wzrost mocy produkcyjnych, rosnące koszty produkcji i malejące korzyści ekonomiczne dla przedsiębiorstw

 

 

W przemyśle szklarskimna ogół występuje cykl wahań wynoszący 3-4 lata, często w sprzyjającej sytuacji, w którejniektóre firmyna ślepo inwestują w rozwój, anastępnie wpadają w dołek, co prowadzi do ryzyka dla branży spowodowanegonadwyżką mocy produkcyjnych. Według statystyk od 2009 roku moce produkcyjne szkła w Chinach szybko rosną. Wstępnie szacuje się, że w 2012 roku zostanie uruchomionych około 15 linii produkcyjnych, a dodatkowe moce produkcyjne wyniosą około 63 mln pudeł wagowych. Szkło charakteryzuje się ciągłą inieprzerwaną produkcją, a stabilne uwolnienie mocy produkcyjnych znacznie przewyższa wzrost popytuna rynkachniższego szczebla, takich jaknieruchomości, samochody i eksport.

 

 

Od I półrocza 2010 roku rosnące ceny surowców takich jak soda kalcynowana, węgiel, ropanaftowa ciężka, gaz ziemny i energia elektryczna, a także wzrost kosztów finansowych, takich jak wynagrodzenia personelu, powodują ciągły wzrost produkcji koszty dla przedsiębiorstw produkujących szkło. Ze względuna to, że przedsiębiorstwa produkujące szkło wytwarzają w większości wyroby jednorodne, część przedsiębiorstw jest skłonna obniżać ceny w celu zmniejszenia zapasów. Sprzeczność podaży i popytu w całym przemyśle szklarskim jest wyraźna, a ceny w dalszym ciągu sąniskie. Nieuporządkowany rozwój prowadzi do wzmożonej konkurencji w branży, a chaotyczny porządek konkurencjina rynku prowadzi do spadku ogólnych marż zysku w branży. W 2011 roku całkowity zysk branży szkła płaskiego w prowincji Hebei wykazał ujemny wzrost, co spowodowało stratę przedsiębiorstwa w wysokości 495 milionów juanów.

 

 

2. Z punktu widzenia struktury przemysłowej istnieją znaczące luki w strukturze technologicznej, strukturze produktu, strukturze organizacyjnej i innych aspektach

 

 

Choć chiński przemysł szkła płaskiego rozwija się szybko, jego postęp technologiczny i możliwości innowacyjne są w dalszym ciąguniewystarczające. Obecnie zużycie energii w chińskim przemyśle szkła płaskiego jest znacznie wyższeniż zaawansowany poziom za granicą, a zdolność produkcyjna procesów produkcji wstecznejnadal przekracza 50 milionów pudełek wagowych. Stopień głębokiego przetwarzania szkła płaskiego jest znacznieniższy od średniej światowej. Struktura wyrobów szklanych jestnieuzasadniona i występują luki strukturalne. Podaż średnia iniska-koniec zwykłego szkła float przekracza popyt, a jest ich za mało-koniec i wysoki-wysokiej jakości linie do produkcji szkła float. Nadal istnieje konieczność importu części specjalnego przeznaczenia szkła elektronicznego, samochodowego i architektonicznego. Istnieje wiele przedsiębiorstw zajmujących się produkcją szkła o małej skali,nadmiernym rozproszeniu produkcji iniskiej koncentracji przemysłu. Średnia skala przedsiębiorstw zajmujących się produkcją szkła float w całym kraju wynosi zaledwie 6,83 mln skrzynek wagowych. W 2005 roku koncentracja branżowa dziesięciunajwiększych grup przedsiębiorstw ze szkła wynosiła zaledwie 45,8%, a w 2009 r. łączna moc produkcyjna pięciunajwiększych chińskich grup producentów szkła wynosiła zaledwie około 30% całości kraju. Z kolei cztery główne międzynarodowe firmy w Japonii, a mianowicie Asahi Glass, Pangzi, Saint Gobain z Francji i Gadian ze Stanów Zjednoczonych, koncentrują 41% światowego szkła płaskiego, 62% wysokiej-wysokiej jakości szkło float i ponad 50% produkcji szkła głęboko przetworzonego. W porównaniu z krajami rozwiniętymi istnieje znaczna luka w skali przedsiębiorstw i koncentracji przemysłu w chińskim przemyśle szklarskim.

 

 

3. Ze względuna duże zużycie mocy produkcyjnych, duże zanieczyszczenie oraz zwiększoną presjęna zasoby i środowisko

 

 

Chociaż obecny proces produkcji szkła płaskiego wnaszym kraju jest zgodny z międzynarodowymi standardami,nadal istnieje znaczna różnica w jakości produktów i zużyciu energii w porównaniu do standardów międzynarodowych. Średnie zużycie energii przez szkło float w Chinach wynosi 7800 kilodżulina kilogram, czyli 20% wyższaniż średnia międzynarodowa wynosząca 6500 kilodżulina kilogram. Jednocześnie ze względuna fakt, że piece do topienia szkła wykorzystują jako paliwa głównie węgiel i olej ciężki, stanowią one około 90%%zanieczyszczenie powietrza jest łatwo spowodowane w procesie produkcyjnym. Obecnie główne przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją szkła za granicą posiadają wiele linii do produkcji szkła float w Chinach poprzez różne formy, takie jak przejęcia, holdingi, jednoosobowa działalność gospodarcza i spółki joint venture. Rozbudowa ich mocy produkcyjnych zaostrzyła sytuacjęniedoborów energii w Chinach, a także spowodowała duże straty w zasobach surowcowych. Tendencja przyspieszania przenoszenia przemysłu szklarskiegona rynek krajowy dodatkowo zaostrzyła kwestie zużycia energii i ochrony środowiska, co jest wyjątkowoniekorzystne dla osiągnięcia zrównoważonego rozwoju branży.

 

 

4. Eksport wyrobów szklanychnapotyka więcej barier handlowych i tarć

 

 

W ostatnich latach, wraz ze stałym rozwojem chińskiego eksportu szkła płaskiego, wzrasta również ryzykonapotkania ochrony handlowej. W 2010 roku takie kraje jak Filipiny, Indie, Republika Południowej Afryki, Australia, Brazylia i Ukraina sukcesywnie przeprowadzały-dochodzenia w sprawie dumpingu lub środki ochronne wobec chińskiego szkła płaskiego. W marcu 2011 r. Korea Południowa ogłosiła, że ​​przedłuży anty-środki dumpingowe wobec szkła float produkowanego w Chinach o trzy lata i w dalszym ciągunakładają cła importowe począwszy od 12.04% do 36.01%. Po uruchomieniu anty-dochodzenie w sprawie dumpingu dotyczącego bezbarwnego szkła płaskiego przywożonego z Chin o grubości od 2 mm do 19 mm w lipcu 2010 r., Brazylia przeprowadziła kolejne przesłuchanie w sprawie środków antydumpingowych-sprawa dumpingowa przeciwko bezbarwnemu szkłu płaskiemu importowanemu z Chin w sierpniu 2011 r. Gwałtowny wzrost barier handlowychnapotykanych w eksporcie szkła oraz wzrost protekcjonizmu w handlu międzynarodowym jeszcze bardziej pogorszyły środowisko eksportu szkła.